Spółka z o.o. – kiedy warto ją założyć? Jak się okazuje, istnieje szereg konkretnych sytuacji, w których założenie tego rodzaju spółki jest jak najbardziej opłacalne. Czym jest sama w sobie spółka zoo? To nic innego jak jedna z najbardziej popularnych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – stanowiąca rodzaj spółki kapitałowej. W praktyce co oznacza to, że jej wspólnicy są odpowiedzialni za zobowiązania spółki tylko do wysokości wniesionych wkładów, a nie swoim majątkiem osobistym.
Spółka z o.o. – czym się charakteryzuje?
Do najważniejszych cech spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należą kwestie takie jak:
Ograniczona odpowiedzialność – jak sama nazwa wskazuje, wspólnicy spółki nie ponoszą pełnej, a zaledwie ograniczoną odpowiedzialność, co oznacza chociażby, że nie odpowiadają za długi spółki swoim majątkiem osobistym.
Konieczność wniesienia kapitału zakładowego – minimalny kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 5000 złotych. Co istotne, kapitał ten może być wniesiony zarówno poprzez uiszczenie kwoty, jak i wkład niepieniężny.
Posiadanie osobowości prawnej – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada osobowość prawną, co oznacza, że jak najbardziej stanowi samodzielny podmiot prawa. Spółka z o.o. może więc zarówno zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana, jak i zawierać umowy czy nabywać prawa.
Reprezentowanie przez zarząd – spółką tego rodzaju zarządza zarząd – złożony z jednej bądź większej liczby osób. Zarząd odpowiada między innymi za prowadzenie spraw spółki, a także za reprezentowanie jej na zewnątrz.
Podejmowanie decyzji przez wspólników – cechą charakterystyczną dla spółki z o.o. jest również zgromadzenie wspólników, które podejmuje kluczowe decyzje dotyczące funkcjonowania spółki, a więc między innymi te, które dotyczą podziału zysków, zmian w umowie czy odwołania członków.
Podwójne opodatkowanie– spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), co oznacza, że zysk przez nią osiągnięty jest opodatkowany na poziomie spółki, a jeśli zostanie wypłacony wspólnikom (dywidenda), zostaje opodatkowany ponownie (podatkiem PIT).
Rejestracja spółki poprzez sporządzenie umowy – aby zarejestrować spółkę z o.o. konieczne jest spisanie umowy między wspólnikami, a co za tym idzie, powołania organów spółki, wniesienia wkładów oraz złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego.
Spółka z o.o. – dla kogo?
Kto w szczególny sposób powinien rozważyć założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Zakładanie spółek z o.o. sprawdzi się osobom, które:
- Prowadzą małe i średnie przedsiębiorstwa, a przy tym nie chcą ryzykować swoim majątkiem
- Są początkującymi przedsiębiorcami, którzy chcą bezpiecznie i komfortowo testować nowe pomysły biznesowe (bez ryzyka utraty majątku prywatnego)
- Tworzą firmę, w której jedna z osób wnosi kapitał finansowy, a pozostałe wkład niepieniężny (aport)
- Chcą zainwestować w przedsiębiorstwo, nabywając udziały
- Poszukują finansowania zewnętrznego (planują rozwój i inwestycje)
- Pochodzą spoza kraju, a przy tym chcą prowadzić działalność w Polsce
- Prowadzą działalność o wysokim stopniu ryzyka finansowego lub operacyjnego
- Planują przekazywanie udziałów między członkami rodziny
- Zamierzają wejść na rynek publiczny (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością łatwo jest przekształcić w spółkę akcyjną).
Kiedy warto założyć spółkę z o.o.?
Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poleca się przede wszystkim wtedy, kiedy przedsiębiorca:
Chce ograniczyć odpowiedzialność osobistą – chroniąc tym samym majątek osobisty przed wierzycielami (w przypadku ewentualnych problemów finansowych spółki).
Zamierza prowadzić działalność z innymi osobami – założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością daje możliwość łatwego określenia zarówno udziałów, praw, jak i obowiązków każdego ze wspólników.
Poszukuje inwestorów – ze względu na strukturę kapitałową samej w sobie spółki, która jest atrakcyjna dla inwestorów (poprzez łatwość nabywania udziałów).
Osiąga działalność na większą skalę – poprzez założenie spółki z o.o. łatwiej jest zarządzać zarówno finansami, ryzykiem, jak i optymalizacją podatkową.
Działa w branży, wymagającej większej wiarygodności – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością cieszy się wysokim zaufaniem wśród kontrahentów oraz partnerów biznesowych, między innymi ze względu na obowiązek składania sprawozdań finansowych.
Chce skuteczniej zarządzać opodatkowaniem – w przypadku, kiedy spółka przynosi wysokie zyski, możliwość odliczeń i opodatkowania w ramach stawek CIT, może okazać się niezwykle korzystna.
Planuje długoterminowy rozwój bądź przekazywanie udziałów między członkami rodziny – spółka z o.o. umożliwia elastyczne zarządzanie udziałami, dzięki czemu ewentualne ich przekazywanie odbywa się łatwo i szybko.
Zamierza sprzedać firmę bądź jej część – spółka z o.o. to również realne ułatwienie w przypadku chęci sprzedaży firmy – również ze względu na możliwość łatwego przekazywania udziałów innych podmiotom.
Nie posiada wkładu finansowego – ze względu na możliwość wniesienia aportu (wkładu niepieniężnego, na przykład w postaci nieruchomości czy maszyn).
Rozpoczyna działanie na rynku międzynarodowym – spółka z o.o. jest najbardziej zrozumiałą i uznawaną formą prawną w kontaktach z zagranicznymi klientami, co sprzyja prowadzeniu biznesu na płaszczyźnie międzynarodowej.
Decydując się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, warto zadbać o odpowiednie prowadzenie podmiotu – tak, aby uniknąć najważniejszych błędów. Korzystając z usług profesjonalnego biura podatkowego, przedsiębiorca nie musi obawiać się braku wiedzy w danym zakresie – mając świadomość, że jest w stanie w każdej chwili zaczerpnąć fachowej wiedzy od prowadzącego go pod kątem podatkowym specjalisty.
Czytaj więcej:
Dokapitalizowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – jak zrobić to “z głową”?