Na czym polega doradztwo podatkowe dla firm? To nic innego jak profesjonalna usługa konsultacyjna, pomagająca osobom fizycznym i przedsiębiorstwom zarówno w rozumieniu, jak i zarządzaniu obowiązkami podatkowymi. Celem doradztwa tego typu pozostaje zapewnienie, że klienci są w pełni świadomi przepisów podatkowych, a co za tym idzie, mogą skutecznie planować swoje działania podatkowe oraz minimalizować swoje zobowiązania w tym zakresie (w ramach obowiązującego prawa).
Doradztwo podatkowe – co obejmuje?
Doradztwo podatkowego obejmuje kilka kluczowych aspektów, spośród których wyróżniamy kwestie takie jak:
Planowanie podatkowe – tworzenie przemyślanej strategii, której celem pozostaje optymalizacja obciążeń podatkowych. W planowaniu podatkowym wykorzystuje się możliwość skorzystania z dostępnych ulg, odliczeń, jak i innych metody legalnej optymalizacji podatków.
Tworzenie dokumentacji podatkowej – doradztwo podatkowe to także pomoc w przygotowaniu i składaniu zeznań podatkowych oraz innych, niezbędnych dokumentów.
Reprezentacja przed organami podatkowymi – doradcy podatkowi mogą reprezentować klientów w interakcjach z urzędami skarbowymi (między innymi podczas audytów podatkowych, dochodzeń czy negocjacji).
Informowanie o zmianach w prawie – doradcy podatkowi służą również rzetelną wiedzą na temat aktualnego prawda podatkowego, informując swoich klientów o zmianach w przepisach.
Udzielanie porad w zakresie transakcji międzynarodowych – doradztwo podatkowe to także konsultacje w zakresie przepisów podatkowych, dotyczących handlu zagranicznego i inwestycji międzynarodowych.
Kiedy warto skorzystać z doradztwa podatkowego?
Skorzystanie z profesjonalnego doradztwa podatkowego może być szczególnie istotne w przypadku, gdy firma:
- Posiada złożoną sytuacją podatkową
- Rozpoczyna prowadzenie biznesu bądź chce go rozwijać
- Przeprowadza transakcje międzynarodowe (na przykład inwestycje)
- Chce sprawdzić swoją zgodność podatkową (w celu uniknięcia kary)
- Planuje przekazanie majątku firmowego
- Została wybrana do audytu podatkowego
Doradztwo podatkowe – dla kogo?
Z fachowego doradztwa podatkowego z powodzeniem skorzystają nie tylko osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą czy firmę, ale również:
Inwestorzy – posiadający nieruchomości, fundusze inwestycyjne czy akcje, niejednokrotnie korzystają z doradztwa w zakresie skutecznego zarządzania podatkami.
Posiadacze dochodów z wielu źródeł – osoby posiadające dochody z wielu źródeł – na przykład wynajmu nieruchomości i pracy na etacie – sięgają po doradztwo podatkowe po to, aby nie tylko zrozumieć swoje obowiązki podatkowe, ale również umieć nimi zarządzać.
Osoby zakładające działalność za granicą – doradztwo w zakresie podatków umożliwia osobom dotychczas pracującym w Polsce na uruchomienie działalności poza granicami.
Planujący sukcesję – doradcy nierzadko pomagają w planowaniu sukcesji, a więc również w przekazywaniu majątku w taki sposób, który niweluje obciążenie podatkowe spadkobierców.
Dlaczego warto skorzystać z doradztwa podatkowego?
Korzystanie z profesjonalnego doradztwa podatkowego niesie wraz ze sobą szereg istotnych korzyści – między innymi takich jak:
- Pewność, że przedsiębiorstwo działa zgodnie z przepisami
- Możliwość identyfikowania legalnych sposobów minimalizowania obciążeń podatkowych – poprzez wykorzystywanie dostępnych ulg czy odliczeń
- Fachowe wsparcie w zakresie podejmowania decyzji (zarówno biznesowych, jak i inwestycyjnych)
- Wyjaśnienie złożonych kwestii – a co za tym idzie, realna pomoc w ich uproszczeniu
- Reprezentacja przed Urzędem Skarbowym – w przypadku sporów z organem czy audytów
- Dostęp do najbardziej aktualnych informacji – dający możliwość szybkiej adaptacji oraz wdrożenia nowego, lepszego działania
- Planowanie podatkowe – niezbędne chociażby w przypadku chęci sprzedaży biznesu
Doradztwo podatkowe to rozwiązanie dla osób, które chcą zadbać o swój biznes kompleksowo – mając świadomość prowadzenia firmy zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przypadku ewentualnych sporów z Urzędem Skarbowym, profesjonalny doradca jest w stanie uprościć przedsiębiorcy najważniejsze zagadnienia, wdrożyć korzystny dla niego plan działania oraz reprezentować go w kwestiach wymagających wyjaśnienia.