Jak zarejestrować spółkę z o.o.?

Zarejestrowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Jak zarejestrować spółkę z o.o.? Jak się okazuje, rejestracja tego rodzaj spółki wymaga podjęcia kilku istotnych kroków, które obejmują zarówno przygotowanie odpowiedniej dokumentacji, jak i uiszczenie formalności prawnych. Sama w sobie rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przebiega zwykle sprawnie i nie zajmuje wiele czasu – co przekłada się na jeszcze większe zainteresowanie przedsiębiorców spółkami tego rodzaju.

Założenie spółki z o.o. – jak przebiega?

Chcąc założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, przedsiębiorca podejmuje konkretne kroki, wśród których wyróżnić można:

Przygotowanie umowy spółki – umowa spółki z o.o. sporządzana jest w formie aktu notarialnego, co wiąże się z koniecznością umówienia wizyty u notariusza. W umowie powinny zostać ujęte informacje takie jak nazwa i siedziba spółki, kod PKD (określający przedmiot działalności spółki), wysokość kapitału zakładowego, liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez wspólników oraz czas trwania spółki (jeśli jest oznaczony).

Ustalenie wysokości kapitału zakładowego – minimalna kwota kapitału zakładowego spółki wynosi 5000 złotych, a udziały w niej mogą być równe bądź nie. Warto pamiętać, że minimalna wartość udziałów to zaledwie 50 złotych – dzięki czemu przedsiębiorca może wejść do spółki nawet wtedy, kiedy nie posiada wysokich środków finansowych.

Powołanie zarządu – każda spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi posiadać przynajmniej jeden organ, zarządzający jej sprawami oraz reprezentujący ją na zewnątrz (Zarząd). Opcjonalnie wspólnicy mogą powołać także radę nadzorczą bądź komisję rewizyjną, jednak kwestia ta nie jest wymagana dla większości spółek z o.o.

Rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym – rejestracja spółki z o.o. może odbywać się zarówno poprzez sytem, jak i w sposób tradycyjny (poprzez złożenie odpowiednich dokumentów). Wniosek o rejestrację powinien zostać uzupełniony o dane o wspólnikach, członkach zarządu oraz przedmiocie działalności spółki. Do wniosku dołącza się także umowę spółki – sporządzoną w formie aktu notarialnego – oświadczenie wszystkich członków zarządu o pokryciu kapitału zakładowego przez spólników oraz listę wspólników (podpisaną przez wszystkich członków zarządu).

Uiszczenie opłaty sądowej – opłata sądowa za rejestrację spółki może wynosić od 350 do 500 złotych (w zależności, czy przedsiębiorca decyduje się odbywać rejestrację elektronicznie czy tradycyjnie). Rejestracja tradycyjna to koszt rzędu 500 złotych, z kolei elektroniczna – 350. Do kosztu rejestracji należy doliczyć kwotę 100 złotych (za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym).

Uzyskanie numeru NIP, REGON, VAT – kolejnymi etapem na drodze zakładania spółki z o.o. pozostaje automatyczne nadanie numeru REGON i NIP. Jeśli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza być płatnikiem VAT, przedsiębiorca powinien złożyć formularz VAT-R do odpowiedniego urzędu skarbowego.

Uruchomienie rachunku bankowego – spółka z o.o. zobowiązana jest także do otwarcia rachunku bankowego, do czego niezbędne będą dokumenty rejestrowe spółki oraz dane osobowe członków zarządów.

Zgłoszenie osób fizycznych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych – jeśli w spółce występują osoby fizyczne, które sprawują swego rodzaju kontrolę nad spółką (na przykład posiadają ponad 25% udziałów), zobowiązana jest ona do zgłoszenia ich do CRBR-u.

Zgłoszenie ewentualnych pracowników do ubezpieczeń społecznych – w przypadku, gdy spółka zatrudnia pracowników, konieczne pozostaje zarejestrowanie ich w ZUS oraz zgłoszenie spółki jako płatnika składek.

Uzyskanie ewentualnych zezwoleń czy licencji – jeśli wymaga tego sytuacja, spółka zobowiązana jest do dostosowania się do wszelkich wymogów prawa, które dotyczą prowadzenia tego rodzaju działalności.

Ile trwa rejestracja spółki z o.o.?

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zwykle odbywa się niewielkim nakładem czasu – a do najważniejszych czynników, na to wpływających, należą kwestie takie jak:

  • Poprawność składanych dokumentów
  • Obciążenie sądu rejestrowego
  • Metoda rejestracji

Z oczywistych względów, zarejestrowanie spółki poprzez system elektroniczny, odbywa się szybciej niż w przypadku standardowym (fizyczne złożenie dokumentów). Co istotne, wszystkie dokumenty składane podczas rejestrowania spółki z o.o. online, przedsiębiorca może podpisać elektrycznie (przy pomocy podpisu kwalifikowanego lub z wykorzystaniem Profilu Zaufanego) – co znacznie przyspiesza proces. Rejestrując spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w ten sposób, czas oczekiwania wynosi zwykle od 3 do 7 dni. W przypadku tradycyjnej rejestracji – czas wydłuża się do nawet 6 tygodni, co spowodowane jest chociażby koniecznością sporządzenia umowy spółki w formie aktu notarialnego.

Czytaj więcej:

Dokapitalizowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – jak zrobić to “z głową”?

Spółka z o.o. – kiedy warto ją założyć?

Autor

  • Jesteśmy zespołem doświadczonych specjalistów, których celem jest świadczenie usług księgowych i wsparcia dla przedsiębiorców na najwyższym poziomie. Nasza firma kładzie duży nacisk na etykę zawodową, rzetelność i profesjonalizm. Dążymy do tego, aby być partnerem, na który zawsze można polegać w trudnych sytuacjach biznesowych. Nasza misja to zapewnienie klientom najwyższej jakości usług księgowych i wsparcia dla przedsiębiorców, opartych na dogłębnym zrozumieniu ich potrzeb oraz osiąganiu pozytywnych rezultatów.

    View all posts
Scroll to Top