Dokapitalizowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – jak zrobić to „z głową”? Dokapitalizowanie spółki to nic innego jak proces, mający na celu zwiększenie jej kapitału. Poprzez dokapitalizowanie spółka wzmacnia swoją stabilność finansową oraz umożliwia sobie dalszy rozwój. Kiedy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje na etapie pokrywania strat – dokapitalizowanie może pomóc jej w szybszym spłaceniu należności. Dokapitalizowanie spółki może okazać się też niezbędne wtedy, kiedy przedsiębiorcy ją prowadzący poszukują nowych środków na inwestycje.
Dokapitalizowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – w jaki sposób się odbywa?
Dokapitalizowanie spółki z o.o. najczęściej odbywa się poprzez:
Emisję nowych udziałów – w tej sytuacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością emituje nowe udziały, a następnie sprzedaje je obecnym lub nowym inwestorom, którzy wnoszą wkłady pieniężne.
Wzrost kapitału zakładowego – który odbywa się zwykle poprzez konwersję rezerw kapitałowych bądź zysków zatrzymanych na kapitał zakładowy.
Decyzję o wzięciu pożyczki – spółka może pomnażać swój kapitał zakładowy poprzez zaciągnięcie pożyczki, co może tymczasowo poprawić jej sytuację finansową.
Wniesienie do spółki wkładów niepieniężnych – wkłady niepieniężne, czyli aporty, takie jak nieruchomości czy technologie, również realnie zwiększają kapitał spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Dokapitalizowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – jakie są zalety tego rozwiązania?
Do najważniejszych zalet dokapitalizowania spółki z o.o. należą kwestie takie jak:
- Poprawa płynności finansowej
- Możliwość zwiększania skali działalności oraz rozwijania produktów bądź usług
- Pozytywny wpływ na wiarygodność kredytową
- Zniwelowanie ryzyka utraty kontroli przez wspólników
- Pomoc w optymalizacji struktury kapitałowej spółki
- Większa elastyczność w alokacji środków
- Możliwość zainteresowania swoją działalnością nowych inwestorów
- Korzyści podatkowe (ze względu na to, że wkłady na kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie są objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych)
- Zwiększenie wartości rynkowej spółki
Dokapitalizowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – przez kogo warto je odbywać?
Dla kogo dokapitalizowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest najkorzystniejsze, a co za tym idzie, przez kogo najlepiej jest je odbywać? Do najważniejszych grup osób, czerpiących profity z tego rodzaju rozwiązania należą:
Udziałowcy – dokapitalizowanie spółki z o.o. przez obecnych wspólników pozwala na zwiększenie środków własnych spółki bez utraty kontroli nad nimi. Co więcej, może ono również zwiększyć wartość posiadanych udziałów oraz zniwelować ryzyko ewentualnego bankructwa.
Nowi inwestorzy – nowi inwestorze nie tylko wnoszą kapitał, ale również uzyskują udziały w spółce, co daje im możliwość wpływania na jej decyzje strategiczne. Dofinansowanie przez nowych inwestorów pozwala więc nie tylko na realne wsparcie finansowe spółki, ale również na dostarczenie nowej wiedzy czy pomysłów.
Zarząd spółki – dlaczego to zarząd spółki niejednokrotnie decyduje się na dokapitalizowanie jej? Przede wszystkim ze względu na możliwości, jakie daje dodatkowy kapitał – a więc stworzenie nowych projektów czy inwestycje w rozwój technologiczny.
Dokapitalizowanie spółki z o.o. – co warto o nim wiedzieć?
Decydując się na zakładanie firmy – również spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – warto zastanowić się nad tym, z jakich środków zostanie ona dofinansowana wtedy, kiedy będzie tego potrzebować. Korzystając z fachowego doradztwa w zakresie zakładania i prowadzenia spółek (również wzmacniania ich kapitału), przedsiębiorca może czuć się pewnie w podejmowaniu ważnych decyzji biznesowych. Dokapitalizowanie spółki może odbywać się zarówno poprzez wniesienie wkładu finansowego (także w formie pożyczki), jak i niefinansowego (na przykład nieruchomości). Korzystając z dokapitalizowania spółki – osoby je prowadzące zwykle kierują się chęcią uzyskania odczuwalnej poprawy finansowej, która jest im potrzebna (w zależności od sytuacji) do podejmowania kolejnych kroków w celu rozwoju czy też pokrycia strat.
Czytaj więcej:
Spółka z o.o. – kiedy warto ją założyć?
Poruszane tematy
- Dokapitalizowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – w jaki sposób się odbywa?
- Dokapitalizowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – jakie są zalety tego rozwiązania?
- Dokapitalizowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – przez kogo warto je odbywać?
- Dokapitalizowanie spółki z o.o. – co warto o nim wiedzieć?
- Autor