Czym są księgi rachunkowe w spółce z o.o.? To systematyczny zapis wszystkich operacji finansowych i gospodarczych, które prowadzi spółka. Tego rodzaju księgi służą do ewidencjonowania przychodów, kosztów, aktywów, pasywów oraz wszelkich innych operacji finansowych – co pozwala na bieżące monitorowanie sytuacji finansowej spółki, a co za tym idzie, na spełnienie wymogów prawnych dotyczących sprawozdawczości finansowej.
Czym są księgi rachunkowe w spółce z o.o.?
Księgi rachunkowe w spółce z o.o.
– jaki jest ich cel?
Celem prowadzenia ksiąg rachunkowej jest dostarczenie klarownej, jasnej informacji o sytuacji finansowej oraz wynikach finansowych spółki. Księgi rachunkowe zawierają również dane na

temat przepływów pieniężnych przedsiębiorstwa. W Polsce spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązane są do ewidencjonowania wszystkich operacji gospodarczych – zgodnie z przyjętymi standardami rachunkowości.
Z jakich dokumentów składają się księgi rachunkowe?
Księgi rachunkowe, do których prowadzenia zobowiązane pozostają spółki z o.o., składają się z kilku istotnych elementów – do których należą:
Dziennik – stanowiący chronologiczny zapis wszystkich prowadzonych w spółce operacji.
Księga główna – zapisy ujętych w dzienniku operacji gospodarczych, które są pogrupowane według kont księgowych. Księga główna to nic innego jak podstawowe zestawienie, wykazujące wpływ operacji na ogólny bilans spółki.
Księgi pomocnicze – to bardziej szczegółowe zapisy, które wspierają księgę główną. Tego rodzaju dokumenty mogą obejmować między innymi ewidencję środków trwałych w spółce.
Zestawienie obrotów i sald – zarówno kont księgi głównej, jak i ksiąg pomocniczych.
Wykaz aktywów i pasywów – stanowiący szczegółowe zestawienie wszystkich aktywów (między innymi środków trwałych), jak i pasywów (na przykład zobowiązań) na dany dzień bilansowy.
Księgi rachunkowe w spółce z o.o.
– jakie są zasady ich prowadzenia?
Księgi rachunkowe w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, powinno opierać się na trzech następujących zasadach:
Zasada rzetelności i kompletności – oznacza, że wszystkie operacje gospodarcze muszą być ewidencjonowane rzetelnie oraz zgodnie z ich rzeczywistym przebiegiem.
Zasada kontynuacji działalności – przyjmująca, że spółka będzie kontynuować swoje działania w dającej się przewidzieć przyszłości (bez konieczności likwidacji).
Zasada ostrożności – mówiąca o tym, że zarówno aktywa, jak i pasywa muszą być wyceniane w sposób ostrożny, uwzględniający realne ryzyko i możliwości.
Co istotne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązane są do sporządzania rocznych sprawozdań finansowych – obejmujących:
- bilans
- rachunek zysków i strat
- informację dodatkową
- rachunek przepływów pieniężnych
- zestawienie zmian w kapitale własnym (opcjonalnie)
Sprawozdania finansowe muszą zostać zatwierdzone przez zgromadzenie wspólników, a następnie złożone do KRS-u w terminie do 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego. Księgi rachunkowe spółki z o.o. mogą podlegać zarówno kontrolom wewnętrznym, jak i zewnętrznym – szczególnie wtedy, kiedy przekroczono konkretne progi finansowe bądź są zobowiązane do przejścia audytu na mocy przepisów prawa.
Księgi rachunkowe w spółce z o.o.
– kto odpowiada za ich prowadzenie?
Za prowadzenie ksiąg rachunkowych w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiada zarząd, a nieodpowiednie ich prowadzenie lub całkowity brak, może prowadzić do sankcji finansowych i karnych. Nie ulega wątpliwości, że księgi rachunkowe stanowią niezwykle ważny element zarządzania finansami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością – dlatego tak ważne jest, aby przedsiębiorca (zanim zdecyduje się na prowadzenie spółki z o.o.), znalazł doświadczone biuro rachunkowe. Dzięki skorzystaniu ze wsparcia profesjonalnych księgowych – osoby prowadzące spółkę nie muszą obawiać się działania niezgodnego z przepisami, a co za tym idzie, poniesienia niejednokrotnie bardzo poważnych kar.
Jak znaleźć biuro do prowadzenia ksiąg rachunkowych w spółce z o.o.?
Przedsiębiorcy, chcący zdecydować się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, niejednokrotnie zastanawiają się nad tym, w jaki sposób wybrać biuro księgowe. Do najważniejszych aspektów, które należy wziąć w takiej sytuacji pod uwagę, należy:
- Precyzyjne określenie potrzeb księgowych (z uwzględnieniem ewentualnych usług dodatkowych)
- Poznanie opinii i rekomendacji (na przykład wśród osób znajomych)
- Sprawdzenie kwalifikacji i doświadczenia osób pracujących w biurze
- Zapoznanie się ze specjalizacją biura
- Zdobycie informacji na temat zakresu oferowanych usług
Czytaj więcej: